Increase font size Decrease font size Default font size

שמורת נחל ראש פנה

page-bg
page-frame
שמורת נחל ראש פינה

שמורת טבע נחל ראש פנה – שמורה מרהיבה, המשלבת בתוכה פריחה, מים וסיפורים היסטוריים על ההתיישבות בעמק החולה במאה ה-19. מסלול הטיול עובר בחלק קטן של הנחל, ממורדותיו המזרחיים של הר כנען אל המושבה ראש פנה. בחלק זה נמצאים מספר מעיינות נובעים, שביחד עם פריחת השקדיות משמחים הם את העובר בדרך.

נשאיר רכב אחד בסיום המסלול, בחניון המוסדר במושבה ראש פנה, ליד בית הקברות המעניין של המושבה. אל תחילת המסלול נגיע לאחר שניסע לצפת בכביש הישן (כביש מס’ 89), המחבר את צפת עם ראש פנה. הכביש מתעקל ומסתובב. נעבור את הפנייה לשכונת נוף כינרת ונגיע לכניסה לצפת. לאחר שנעבור גשר קטן, נתבונן היטב ונחפש סימון שבילים בצבע שחור מימין. דרך המובילה אל שכונה חדשה, תוביל אתכם אל תחילת המסלול. בכניסה לשכונה, החנו את רכבכם וזה הזמן לקחת את התיק ולהתחיל ללכת ברגל.

טיפוס קטן יוביל אותנו אל השביל. נעבור גדר ומכאן נוכל להתחיל לצעוד במורד אל תוך הנחל.
חדי העין יוכלו להבחין בשרידי דרך הבנויה מאבנים. בדרך זו השתמשו בני היישוב הישן מצפת כאשר החליטו לבצע במקום מהפכה התיישבותית, חברתית ותרבותית. השנה היא 1878. אליעזר רוקח וקומץ משפחות יהודיות מאגודת עובדי האדמה בצפת מחליטות לצאת מהיישוב העירוני היהודי והמוגן – צפת עיר הקודש, וללכת ולהתיישב בין הערבים בכפר ג’עוני. לימים יקרא מקום מושבם – גיא אוני ומאוחר יותר – ראש פנה.
היציאה מצפת התפרשה כמעשה כפירה והמתיישבים החדשים הוחרמו ע”י הקהילה היהודית ונתקלו בקשיים רבים. שנות הבצורת הקשות והתמיכה הכלכלית המועטה גרמו, בסופו של דבר, לנטישת המשפחות, למעט קומץ משפחות, אשר החליטו לאחוז בקרקע ויהי מה. את צאצאי שתי המשפחות תוכלו למצוא עד היום במושבה. ב-1882 הגיעה עלייה חדשה לארץ, שהצטרפה אל המשפחות החלוציות וקראה את שם המקום ראש פנה – “אבן מאסו הבונים – הייתה לראש פנה” (תהילים פרק קי”ח, פסוק כ”ב).
בעודנו יורדים בנחל, נסתכל סביבנו ונחפש בעלי חיים. באזור זה חולפים צבאים, שפנים, דורבנים, תנים, שועלים ועופות דורסים.

לאחר שעה קלה, נגיע לפיצול בשביל (דרך עפר הפונה שמאלה – צפונה) ונחפש את המעיין הראשון, תחת עץ התאנה הגדול. שם המעיין הוא גיא אוני אך יש הקוראים לו “מי המריבה”. ב-1882, עם בוא העלייה, נרכשו האדמות ועימן שליש מהזכויות על המים – אז גם החלו המאבקים הרבים סביב המים בין המתיישבים החדשים לבני הכפרים באזור. היום תוכלו לראות כי כל המעיינות מקורים במבנה שבנה סביבם הברון רוטשילד בסוף המאה ה-19, כדי להגן על המים מפני גוזלים, אידוי ובזבוז. זה הזמן לשבת תחת עץ התאנה, ליהנות מצליל המים המפכים, על אף שלא ניתן לראותם, ולשמוע את שמו השלישי של המעיין – עין אבו חליל. אבו חליל הוא אברהם אבינו. האגדה מספרת כי אברהם אבינו שתה ממי המעיין בדרכו וסגולות המעיין הן כי השותה ממימיו ישוב וישתה מהם…

אחרי שנחנו מעט מהירידה התלולה ושמענו את ציוץ הציפורים סביב, נמשיך בדרך. זה הזמן לחפש את פריחת השקדיות המרהיבה. ואכן לא תוכלו להחמיץ את הפריחה הלבנה המקשטת את עצי השקד לאורך הדרך. את דרכנו תקשט שפע פריחה נוספת ומומלץ להוציא מגדיר ולנסות ולהכיר את שמות הפרחים במרבדים המקשטים את דרכנו. עוד מספר דקות הליכה וכבר הגענו אל המעיין השני הלא הוא עין פנה, המספק מים למושבה ראש פנה ומימיו טובים מאוד. מומלץ להתרענן ולשטוף פנים מהצינור היוצא מהמעיין. אם תתבוננו סביב תראו סלע גדול סמוך למעיין. המקומיים מספרים כי בסלע זה הייתה מערת צבועים, אשר היפנטו את כל הבאים לשתות מן המעיין. היום כבר אין צבועים באזור ומעט הצבועים אשר בגליל ובגולן, נמצאים בסכנת הכחדה.

מעין פנה נמשיך במורד הנחל. נוכל לראות בגדה הצפונית של הנחל את שרידי הכפר הערבי ג’עוני וכמו כן להבחין כי מעתה מלווים אותנו עצי פרי רבים: זית, גפן, תאנה, רימון, חרוב, שעורה ואפילו את אם החיטה גילה אהרון אהרונסון בראש פנה. זהו אזור הבוסתנים העתיקים ובתוכם יציץ לעברנו מבנה המעיין האחרון בדרכנו, הלו הוא – עין כדן, הקרוי על שם פרח הכדן.
סיפורים רבים ניתן לשמוע סביב המעיינות. כך למשל, אביו ואמו של יגאל אלון נפגשו בדרך זו ליד המעיין ולימים הוביל יגאל אלון את מבצע שחרור הגליל באותה הדרך…
עוד מעט קט ומסלולנו מסתיים, בתי המושבה כבר מבצבצים והגענו אל דרך אבן ואל החנייה בה ממתינים הרכבים

נחל ראש פנה בויקיפדיה