בית קלר

page-bg
page-frame

בית קלר בראש פנה   / נדב קלר

אצלנו במשפחה מפעלם של סבא וסבתא הוא לפיד מיוחד לצעוד לאורו.

בשנת תרל”ד נוסדה בצפת חבורה מיוחדת, חבורה שחרטה על דגלה את רעיון הקמת יישוב יהודי חקלאי, גאולת אדמת ארץ הקודש על ידי עבודת אדמה. לאחר שמאסו בכספי החלוקה ומתוך רצון לעצמאות נטשו את המוכר להם ובשנת תרל”ח -1878 ירדו בנחל ראש פנה (של היום) לכיוון הכפר הערבי ג’עוני וקנו חלק גדול מקרקעותיו ומזכויות המים של מעיינות הנחל. ביניהם היו אהרון ירמיהו קלר ושרה ליפשא אשתו, סבא וסבתא רב רבא שלי. עם הגעת הקבוצה למקום ותקופת התחלה קנו חלקה במורדות הר כנען ושם בנו את ביתם.

בית משפחת קלר הוא מהבתים הראשונים של היישוב גיא אוני, לימים ראש פנה. הבית נבנה ב-1878 (תרל”ח) על ידי אהרון ירמיהו קלר ושרה אשתו (הנראים שניהם במרכז התמונה ההיסטורית) שבאו מצפת עם קבוצת האברכים מייסדי גיא אוני.

הבית אשר נבנה תחילה בקומה אחת עם שני חדרים מרכזיים ומקומרים, שהפכו לימים ללול תרנגולות ומשק חי. אחר כך נוספו לו קומה שנייה וחדרים נוספים בצדדיו, עם רפת בצד מערב. בסוף המאה התשע-עשרה הותקן לו גם גג רעפים. בית זה ממש משמש עד היום כבית המשפחה.

כיום גרים בבית אביב ודבורה קלר יבדל”א (סבי וסבתי), דור שלישי למשפחה ולמייסדי המושבה.

במהלך השנים סבל הבית הגדול מפגעי הזמן ונדרש לתחזוקה ולשיקום רב. אביב ודבורה הפכו אותו באופן צנוע מאוד למפעל חיים, ומאז שנות השבעים שיפצו לאט לאט את החדרים והיחידות שקרסו עם הזמן. ראשונים שופצו חדרי הקומה הראשונה, שהפכו לחדרי אירוח. אלה היו מראשוני הצימרים במושבה. היום משמשים חמישה חדרים משופצים כחדרי אירוח, לצד חלקי הבית המרכזיים שפועלים כל השנים.

בראש פנה חיים היום שניים משלושת ילדיהם של דבורה ואביב, אחד משבעת נכדיהם ושלושה מעשרת ניניהם הנפלאים. דבורה ואביב ששנים עסקו בתיירות ואירוח ובפעילות פורה בקהילה עוסקים עדיין בעצמם בחדרי האירוח.

לבית קלר יש חלק ניכר בסיפורה של המושבה גיא אוני / ראש פנה, ממאפייניו אדריכליים ועד עמידתו בתהפוכות הזמן. גם סיפורם של בניו, שהמצב הכלכלי דחף אותם הרחק מביתם, אופייני לדור ההמשך של המושבה. חלק מהם שב לבסוף לבית, אף אם רק כדי להיקבר בקרבתו. ובעיקר – זה הוא סיפורו של זוג מופלא, שבצניעות האופיינית לדורות עברו הפך מקום אחד מיוחד למפעל שימור ושחזור. אצלנו במשפחה מפעלם הוא לפיד מיוחד לצעוד לאורו.

נדב קלר ניהל בעבר את אתר השחזור בראש פנה.